Към края на Втората световна американски разузнавателен взвод е изпратен да установи пост в изоставен замък в белгийските планини. Почти всички войници са на по 20 години, но това е едно от по-малко необичайните неща за тях. По странна приумица на армията всички те са подбрани да имат доста висок коефициент на интелигентност, което им позволява и дори ги задължава постоянно да ангажират умовете си с разни игри, да държат разсъдъка си далече от самата война. Лошото е, че нямат нито карти, нито нищо, и затова играят бридж на ум. И така мръзнат, дежурят и играят виртуални карти, докато с изненада не установяват, че съвсем наблизо подобен пост има и немската армия. И което е по-странното, вражеските войници възприемат живота и войната по доста сходен на тях начин. Следват сложни планови с добри намерения за щастлива развръзка, провалени, разбира се, от по-простата, но пък и по-зла логика на войната.
Един приятел ми каза, че в стандартните холивудски филми от по 90 минути има ненарушимо правило най-ниската точка на драмата и нещастието да бъде около 70тата минута. После остава малко, но достатъчно време за замазване на щетите и оправяне на настроението. Нещо подобно има и в структурата на „Отбой в полунощ”, което на мен лично доста ми хареса. След приключване на книгата нещастието вече е някак балансирано с нови събития и човек може да продължи да диша.
От резюметата на книгата човек може да реши, че тя би трябвало доста да прилича на „На западния фронт нищо ново” – невръстни младежи, които са се оказали в центъра на световната война. Да, ама не. „Отбой в полунощ” е доста по-американска във всеки един смисъл на това понятие – такава е по автор, по герои, по размисли, интереси и намерения на героите, по действие, по развръзка. Самият Уилям Уортън има особена съдба. Впечатленията му от Втората световна и фронта в Ардените са от първо лице, точно когато е бил на 20 години. Вероятно от това и неговата младост е била драматично разтърсена като на Ремарк, само че при Уортън несгодите са представени и приети по по-делови и практичен начин. Проблемите се решават, в трудните ситуации се действа, животът се живее. Все някак.
Има убийствено точни изводи за стойностите в живота и какво ли не още под формата на кратичко изречение в края на пасаж с размишления. Много ги обичам, но за илюстрация реших да извадя само 1-2. Човек трябва да има мярка.
Започнеш ли да мислиш за всичко, което би могло да ти се случи, за нула време ще се побъркаш.
Започнеш ли да мислиш за всичко, което би могло да ти се случи, за нула време ще се побъркаш.
***
Ако човек прекарва целия си живот на нощен караул в снега, животът ще му се види дълъг петстотин години.
Ако човек прекарва целия си живот на нощен караул в снега, животът ще му се види дълъг петстотин години.
По книгата има филм от 1992 с Итън Хоук в главната роля.
Още по-хубави неща за същата книга може да се прочетат при Алвин и при Джен. Това е така, не защото на мен не ми е харесала, а просто защото те са го казали по-добре.:)
Между техния и моя прочит се е случило това, че Уилям Уортън си е отишъл.
4 коментара:
И на Алвина бях казал, че искам да прегледам книгата, ма той ме отсвири нещо.
На теб дали ще ти се откъсне от сърцето? :)
A
Немаш грижи.:)
Полунощ е много специално време :)
По този повод ще си позволя да агитирам за АРТ-събитията през май в София ;)
Тези две седмици, буквално всеки ден в София има по дузина атракции :)
Текат дни на австрийската музика, "Дни на европейското кино, 9-19 май". На 15 май ще се проведе първата нощ на четенето. На 19 май е Нощта на музеите в София, а на същия ден и на 20 май в НАТВИЗ ще има 36 часов театрален маратон :) - Ще започне на 19 май, продължава през цялата нощ и завършва на 20 май в късния следобед.
Маратона в НАТВИЗ наистина е уникален - в тези 36 часа се играят буквално всички студенски постановки на трето и четвъртокурсниците! - Невероятно е! Непрекъснато има постановки и то на няколко сцени. Така човек 36 часа може да гледа това, което му е интересно и да беседва с другите гости и актьори. Най-хубавото е, че цялото това уникално събитие е напълно безплатно.
http://natfiz.bg/bg/news - още няма точната програма, но следващата седмица сигурно ще я публикуват :)
А в края на месеца са 24 май и последващия панаир на книгата :)
Горан
Goran.blog.bg
Супер, може да ми я запишеш на картонче :D
A
Публикуване на коментар