Приятно е да се проследят разсъжденията му за това какво му дава бягането, какво му взима, защо се занимава доброволно с толкова изтощителна дисциплина. Какво общо имат бягането на дълги разстояния и писането на романи. За концентрацията и издръжливостта. На какво може да научи тялото си, както и на какво го учи то него.
Харуки разсъждава и пише в един сякаш съзерцателен и дистанциран от страсти и амбиции тон, който въпреки всичко е достатъчно категоричен. Той не се състезава, казва, че е в маратоните заради участието, а не заради надпреварата. Споделя как бяга навсякъде, където отиде, независимо дали е там по работа, на почивка, защото пише за там или просто там живее. Местата са интересни и живописни – Атина, Токио, Кауаи, Бостън. За сплесканите от колите котки по шосето от Атина до Маратон, за алеите около река Чарлс и лодките със студенти-гребци в нея, за разкошния климат на Хавайските острови. За всяко от тях ние сме чели, чували, гледали, а може би дори и посещавали, но усетени от гледната точка на бегача те стават интересни по нов начин, сякаш наблюдаваме всичко през подскачащата камера на бягащия.
Четох тази тънка книжка неподозирано бавно, а мисълта на автора често ми се губеше и ме приспиваше. Подозирам, че това заглавие не е от най-продаваните и обичани от читателите книги на Харуки Мураками.
4 коментара:
"Човекът е човек тогава, когато е на път!"
"За какво говоря, когато говоря за бягането" от Харуки Мураками звучи дейно и интересно четиво.
Стояне, мерси за препоръката - ще потърся книгата из библиотеките.
https://trakietsadobri.blog.bg
Моля, дано ти хареса.:) Тичането е разкошна работа, най-естественото физическо упражнение, което можем да правим.
Приготви и тази за Еконт-а:)
А
Здравей, А,
тази мога да я приготвя лесно, но "Хиляда дузини", която ти ми препоръча толкова отдавна, я четох в електронен формат.:)
Публикуване на коментар